BSR  BLUE STAR classic
NEWS    |    EVENTS    |    CALENDAR    |    ABOUT US    |    BSRIMA    |    BLUE STAR CLASSIC    |    ALUMNI    |    RESOURCES

ORDER of Performance

This is a preliminary list of bands in order of entry received.  If you have any questions or see any errors, please contact   PETE JACKSON   via e-mail.

The tournament takes place at John North HS stadium.  We have a new stadium, and we will evaluate its use for future tournaments from your comments.  Please let me know if you have any concerns after the event.

 
DIRECTORS'  INFORMATION

Map to North HS

Site Map

General Information

 

Etiwanda
Etiwanda HS
2014 Blue Star Classic Champion

Vista Murretta
Vista Murrieta HS
2013 Blue Star Classic Champion

 

Chino
Chino HS
2011 & 2012 Blue Star Classic Champion

 

2016 Competitors

Final order of performance.

4:30 GATES OPEN    
5:00 Yucaipa
1A
Robert Presler
5:15 Chaffey
2A
Mario Corona
5:30 Patriot
2A
Christopher Case
5:45 Katella
2A
Dylan Harlan
6:00 Arlington
2A
Chris Eldred
6:15 BREAK
 
6:45 John North (exhibition) 4A Pete Jackson
7:00 Esperanza 4A Bradley Davis
7:15 Ramona 4A Brian Gallagher
7:30 Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
7:45 Chino 6A Doug Bowden
8:00 Etiwanda 6A Susie Marin
8:15 Savanna 6A Brian Belski
8:30 American Fork (Utah) 6A Nate Seamons
8:45 RCC Marching Tigers Ex James Rocillo
9:15 AWARD CEREMONY

 

2015 Participants

Jurupa Valley
1A
Aron R. Campbell
Saddleback
1A
Sean Knight
Northview
2A
Tyrone Green
Redlands East Valley
2A
Brian Hollett, Robert Barton
Temecula Valley
2A
Amy Thomas
Citrus Valley
2A
Scott Nelson
Arlington
2A
Chris Eldred
Colony 3A James Rocillo
Covina 4A Daniel Franco
Grand Terrace 4A Robert Ransdell
Ramona 4A Brian Gallagher
Los Altos 5A Jay Laging
Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
Rowland 6A Jason Alvo
Chino 6A Doug Bowden
Rancho Verde 6A Honglac Hathuc
Etiwanda 6A Jeremy Hackworth
El Dorado 6A Eric Samson
Riverside Community College Marching Tigers
Exhib
Gary & Sheila Locke

2014 Participants

Bloomington
1A
John Zambrano
Valley View
1A
Loren Gamarra
Moreno Valley
1A
Aron Campbell
Saddleback
1A
Dylan Harlan
Rialto
1A
Everardo Trujillo
Patriot
2A
Chris Case
Redlands East Valley
2A
Adelle Glass
Arlington
2A
Chris Eldred
Citrus Valley
2A
Scott Nelson
John North (Host)
3A
Pete Jackson
Colony
3A
James Rocillo
Ramona
4A
Brian Gallagher
Murrieta Valley
5A
Neil Anderson
Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
Etiwanda
6A
Jeremy Hackworth
Riverside Community College Marching
Tigers
Exhib
Gary & Sheila
Locke

2013 Participants

Elsinore
1A
Annette Betts
Moreno Valley
1A
Aron Campbell
Temecula Valley
2A
Amy Thomas
Bloomington
2A
John Zambrano
Arlington
2A
Chris Eldred
Patriot
2A
Ray Moreno
Redlands
2A
James Benanti
Citrus Valley
2A
Scott Nelson
Ramona
3A
Brian Gallagher
Redlands East Valley
3A
Adelle Glass
Palm Desert
4A
Guy Lake
John North (Exhib)
4A
Pete Jackson
Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
Vista Murrieta
6A
Don Wade
RCC Marching Tigers
Exhib
Gary & Sheila
Locke
 

2012 Participants

(Note: Line up restricted to 10 performances due to football event double booked in stadium)

Citrus Valley
1A
Scott Nelson
Redlands
1A
James Benanti
Elsinore
1A
Annette Betts
Arlington
2A
Chris Eldred
Ramona
2A
Nick Chitwood
Redlands East Valley
3A
Adelle Glass
Heritage
4A
Dwight Asberry
Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
Rancho Verde
6A
Honglac Hathuc
Chino
6A
Doug Bowden


2011 Participants

Citrus Hill
1A
Candice Haden
Elsinore
1A
Annette Betts
Citrus Valley
1A
Scott Nelson
Redlands
2A
James Benanti
Heritage
3A
Dwight Asberry
Arlington
3A
Chris Eldred
Ramona
3A
Nick Chitwood
Palm Desert
3A
Guy Lake
John North (Exhib)
4A
Pete Jackson
Redlands East Valley
4A
Adelle Glass
Nogales
5A
Brad Pollock
Riverside Poly
5A
Oscar Mooring
Rancho Verde
6A
Honglac Hathuc
Chino
6A
Doug Bowden
Mayfair
6A
Tom Phillips
John North HS 1550 Third Street, Riverside, Ca  92507